Skyrybos: teisiškai nutraukti bet nenutrūkę santykiai

Skyrybos: teisiškai nutraukti bet nenutrūkę santykiai

Jeigu kas nors išrastų teisinių reikalų skausmo indeksą, šeimos teisė būtų skalės viršuje. Kaip teigiama, trauminių gyvenimo įvykių sąraše skyrybos seka iškart po sutuoktinio arba vaiko mirties. Tyrimais patvirtinta, jog skyrybos skausmingai paliečia ne tik besivaidijančius sutuoktinius, bet ir daro didelę neigiamą įtaką besiskiriančios poros vaikams.

Didžiąją savo teisinės praktikos dalį dirbau advokatų kontorose. Tarp įvairių teisinių ginčų teko teikti paslaugas ir santuokos nutraukimo bylose. Maniau, jog skyrybos reiškia didžiulį praradimą ir vienintelis dalykas, kurį galiu padaryti dėl klientų – tai pasistengti, kad žala būtų kuo mažesnė (iškovoti didesnę per santuoką įgyto turto dalį ar palankesnę teismo nutartį dėl alimentų bei matymosi su vaiku tvarkos nustatymo). Tuomet nesupratau, jog teisme nutraukta santuoka dar nereiškia nutrauktų santykių iš esmės. Tuomet taip pat nesuvokiau, jog siūlau teisinius sprendimus problemoms, kurios iš esmės nėra teisinės problemos. Mūsų santykiai su tuo žmogumi tęsiasi be galo. Net jeigu niekada to žmogaus nesutinkame, santykiai su juo tęsiasi – jų buvęs pobūdis daro didžiulę įtaką mūsų gyvenimui. Jau nekalbama apie tai, kuomet buvusius sutuoktinius visą gyvenimą sieja jų bendras vaikas ar vaikai.

Vadinasi, labai svarbu tampta tai- kokiu būdu – teisminiu ar socialinio dialogo, mes prieisime prie sprendimo nutraukti buvusius saitus ir kaip mes tai padarysime – ar kovoje kupini įtampos pykčio, baimės ir nuoskaudų ar socialiniame dialoge, kuris gali padėti patiems priimti tikrovę tokią, kokia ji yra, o ne tokią, kokią ją parodys teismas priimtu sprendimu.

Šiuo atveju mediacija sutuoktiniams suteikia galimybes:

– būti išgirstiems;

– savo noru patiems nuspręsti kokia dalimi pasidalinsite santuokoje užgyventą turtą;

– savo noru aptarti kreditorinių įsipareigojimų (skolų) tolimesnį vykdymą;

– sutartyje aptarti nepilnamečių vaikų gyvenamosios vietos nustatymą, išlaikymą, matymosi su jais tvarką;

– santuoką nutraukti bendru susitarimu, esant tenkintiems abiejų šalių interesams;

– ginčą užbaigti pasirašyta bei teismo patvirtinta taikos sutartimi;

– pakloti pamatą tolimesniam pagarbiam bendravimui.

Svarbu suvokti, jog nutraukti santykiai dar savaime nereiškia nutrūkusio tolimesnio bendravimo, ypatingai esant nepilnamečiams sutuoktinių vaikams. Vadinasi, nuo sprendimo – kaip nuspręsime nutraukti buvusius santykius, priklausys tolimesnė jūsų bendravimo kokybė, nuo to priklausys jūsų vaikų pasaulėžiūros formavimasis į šeimą, į pagarbų bendravimą joje ar už jos ribų, galų gale jūs tampat atsakingi prieš savo vaikus, rodydami pavyzdį, kaip žmonės sprendžia kilusius nesutarimus šeimoje ir ne tik. Jūs prisiimat atsakomybę atsakyti į visus savo užaugusio vaiko klausimus – “Kodėl?” . Nekovok – kalbėk. Tikrasis pranašumas tai laimėjimas nekovojant.

By | 2018-02-01T16:56:28+00:00 July 22nd, 2016|Latest Articles|